پورتال چيست؟

مقدمه :
               بهبود و ايجاد اصلاحات در اداره حکومت ها و بخش دولتي موضوعي اساسي در دنياي تجارت امروزاست. لزوم پاسخ گويي به تغييرات ناشي از جهاني شدن، امور اقتصادي و تجارت جهاني، گسترش جوامع و انتظارات مشتريان به ويژهً با پيشرفت هاي دو دهة ي اخير در زمينه فناوري اطلاعات، روندي تکاملي در کشورهاي مختلف پاگرفته است. سرعت اين تغيير و تکامل در کشورهاي مختلف متفاوت است. اين تکامل دربرگيرنده طيف وسيعي از اهداف و چشم اندازها جهت بهبود عملکرد دولت ها در زمينه هاي قوانين و مقررات، شفافيت در اداره حکومت ها، سازندگي و مشارکت عمومي است.
پيشرفتهاي انجام گرفته در زمينه فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT)، در راستاي جامعه اطلاعات تغييرات زيادي در انتظارات شهروندان، ساختار سازمان ها، فرهنگ، علوم و فرآيندهاي کاري ايجاد نموده است. دولت ها به دنبال به کارگيري ابزارها و راهکارهاي مبتني بر (ICT) جهت پاسخگوئي به نياز شهروندان هستند.
تاثير دولت الکترونيکي به طور ساده اداره بهتر کشور با افزايش بازدهي سياست هاي دولت، ارتقاء سرعت و کيفيت خدمات دولتي، تعاملات بيشتر با شهروندان و افزايش بهره وري کليه فرآبندهاي دولتي است.
حال دولت الکترونيکي يکي از مهم ترين محورهاي کاربرد فناوري اطلاعات و ارتباطات در دنيا است. اين اهميت در کشور ما که دولت بزرگ ترين بنگاه اقتصادي و نهاد فرهنگي است، به مراتب بيشتر است. در تعريف دولت الکترونيکي مي توان گفت که: دولت الکترونيکي به معناي به کارگيري فناوري اطلاعات و ارتباطات در بخش هاي مختلف دولت، به منظور افزايش بهره وري و ارتقا سطح خدمات رساني است.

پورتال چيست؟
پورتال (Portal) عبارت از درگاهي است به دنياي اطلاعات و منابع اطلاعاتي، به صورت دسته بندي شده و به شکل مورد نياز کاربر.

پورتال مجموعه اي از ابزار هاست كه محصور به مكان و زمان نميباشد ، با توجه به اين تعريف كاربران پرتال وابسطه به سخت افزار يا نرم افزار خاص نخواهند بود ، بنابراين طراحي و برنامه ريزي و هزينه هاي آن هدفمند و قابل محاسبه ميباشد.

در هر حال پورتال وبگاهي است که مي کوشد خود را به اولين ايستگاه کاربران براي حرکت در اينترنت تبديل کند. به پورتال ها وبگاه لنگرگاه( (Anchor site و گذرگاه( Gateway ) هم مي گويند.

در ساده ترين معنا، پورتال دروازه اي است به وب و سکوي پرتابي است که هر کاربر قبل از رفتن به سراغ مقصدهاي ديگر بايد به عنوان يک مبدا، از آن استفاده نمايد.

براي آشناي بيشتر و درك مفهوم به تصوير زير توجه نماييد.

ويژگي هاي پورتال عبارتند از:
قابليت دسته بندي و طبقه بندي مطالب و محتويات، مديريت و تجميع مطالب و محتويات ، ارائه ابزارهايي جهت توليد و توسعه مطالب و محتويات ، قابليت ارائه محتويات و مطالب روي هر نوع سامانه و بستري ، قابليت امنيت مناسب ، پشتيباني از زبان هاي مختلف ، سهولت دسترسي به اطلاعات ، قابليت سفارشي سازي و شخصي سازي ، قابليت جستجو و نمايه بندي مطالب و محتويات قابليت مرور مطالب و محتويات دسته بندي شده ، قابليت ارائه يک رشته خدمات از طريق مؤلفه هاي قابل جايگزيني و سفارشي سازي (Portlet).

هدف از طراحي و پياده سازي پورتال، ايجاد وبگاهي واحد، جهت دستيابي به اطلاعات و خدمات تمامي وبگاه هاي دولتي و بخشي از سازمان هاي غيردولتي، بدون نياز به مراجعه مستقيم به تک تک آنها است. اين درگاه به عنوان نقطه واحد و اصلي، به معرفي امکانات و توان مندي ها مي پردازد. هدف اصلي طراحي يک درگاه جامع، تعاملي و پويا است تا به سهولت جهت اطلاع رساني و خدمات رساني مورد استفاده قرارگيرد.


پورتال فقط وبگاه نيست ولي يکي از بخش هاي اصلي آن به شمار مي رود. پورتال به وبگاه مرجعي گفته مي شود که کاربران اينترنتي و کساني که با وب سروکار دارند از آن به عنوان مدخل و منبعي براي پيداکردن وبگاه هاي مورد علاقه شان استفاده مي کنند. هرچند، پورتال ها خدمات رايگان مانند اتاق هاي گفتگو و پست الکترونيکي رايگان و خدمات ديگري به کاربران شان اهدا مي کنند اما هدف اوليه پيدايش پورتال، ايجاد دروازه اي است تا کاربران بر اساس نيازهاي شان وبگاه مورد نظر خود را انتخاب نمايند.

اولين پورتال هايي که در اينترنت به وجود آمدند در واقع وبگاه هاي اختصاصي خدمات دهندگان اينترنتي در ايالات متحده آمريکا بودند. مثلاً وبگاهAOL.com که مشترکين آن، از وبگاه شرکت مذبور به ساير وبگاه ها ربط داده مي شوند. اگر بخواهيم مثالي آشنا براي استفاده کنندگان امروز اينترنتي بزنيم مي توانيم وبگاهYahoo را نام ببريم. وب سايت مذکور خدمات گوناگوني را علاوه بر جستجو در ساير وبگاه ها، به کاربران خود ارائه مي کنند، اطلاعات تجاري، پيش بيني وضعيت آب و هوا و غيره خدماتي از اين قبيل است.
موتورهاي جستجو بخش اعظمي از پورتال ها را در برمي گيرند، اما همه آن نيستند و علاوه بر موتورهاي جستجو و يا وبگاه هاي دايرکتوري، که حاوي اطلاعات طبقه بندي وبگاه هاي ديگر هستند، پورتال هايي بر روي اينترنت وجود دارند که براي موضوعات بسيار محدودي طراحي و اختصاص داده شده اند.
پورتال هاي دولتي پورتال هائي هستند که به معرفي و ارايه خدمات دولتي در زمينه هاي مختلف مي پردازند. اين پورتال ها به صورتي طراحي مي شوند که مراجعه کنندگان، به راحتي به تمام خدمات دولتي مورد نياز دسترسي داشته باشند.
پورتال ها را مي توان از منظرهاي مختلف تقسيم بندي نمود. از لحاظ دامنه تحت پوشش به دو دسته پورتال هاي افقي و پورتال هاي عمودي تقسيم مي شوند. پورتال هاي افقي پورتال هايي هستند که محدودة تحت پوشش آنها بسيار زياد است. به عنوان مثال وبگاه ياهو يک پورتال افقي است که تقريباً اکثر موضوعات مورد علاقه مردم را پوشش مي دهد. پورتال هاي عمودي پورتال هائي هستند که دامنه شمول آنها يک موضوع يا يک صنعت خاص است. اين پورتال ها داراي محدوده تحت پوشش کم ولي داراي عمق زيادي هستند. بدين معني که روي يک موضوع خاص تعمق دارند و به صورت تخصصي بدان پرداخته اند.


نام و نام خانوادگی:  
ایمیل:    
موضوع:  
متن:  
لطفا عبارت امنیتی روبرو را بازنویسی کنید: